• FESTIWAL ZAWODÓW

    FESTIWAL ZAWODÓW

    24 i 25 kwietnia 2024r. odbył  się XI Małopolski Festiwal Zawodów. Uczniowie klasy 6, 7 i 8 mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą szkół ponadpodstawowych. Szczególnie to była niepowtarzalna okazja na dobre zaplanowanie kariery dla uczniów kończących szkołę podstawową. Uczniowie mieli  możliwość praktycznego sprawdzenia indywidualnych umiejętności w ponad 120 zawodach, w których kształcą technika, szkoły branżowe, uczelnie medyczne oraz służby mundurowe. Porad w dobrym zaplanowaniu kariery udzieli uczniom doradcy edukacyjno-zawodowi.

    Joanna Luks


  • Uczniowie klasy III na Międzyszkolnym Przeglądzie Grup Tanecznych

    Dnia 24 kwietnia uczniowie klasy III reprezentowali naszą szkołę podczas Międzyszkolnego Przeglądu Grup Tanecznych w Modlnicy. To wspaniałe nawiązanie do tradycji naszego regjonu i mozliwość integracji z uczniami uczęszczającymi do pobliskich szkół. Dziekujemy Panu Jarosławowi Janeckiemu za przygotowanie ucziów, Rodzicom za  ludowe stroje.I oczywiście młodym artystom za pokonanie tremy i znakomite wykonanie Poloneza oraz odśpiewanie ludowej piosenki.                                                    

                                                                                                                                                               Joanna Denko

  • Niezwykła podróż uczniów klas I-III

    17.04.2024

    17 kwietnia uczniowie klas I – III  mieli okazję odbycia niezwykłej podróży do różnych zakątków świata. Było to możliwe dzięki wycieczce do Parku Edukacji Globalnej - Wioski Świata w Krakowie. Interaktywne zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata pokazało nam tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata przenieśliśmy się w dalekie części świata. Uczniowie brali udział w warsztatach, gdzie podczas wizyty w domku na palach poprzez udział w kolejnych zadaniach, zabawach i symulacjach mieli okazję poznania życia codziennego mieszkańców Papui Nowej Gwinei.

    Mimo niesprzyjającej pogody dzieci z radością zwiedzały nowe zakątki świata nie posiadając biletu lotniczego 😊

                                                                                                                                                            Joanna Denko

  • LEGO Z LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI - NOWE PROJEKTY:)

    Kolejne spotkanie uczniów klasy piątej na zajęciach z wykorzystaniem zasobów Laboratorium Przyszłości  przyniosły serię zaawansowanych projektów przestrzeni rekreacyjnych i sportowych - a wszystko to z klocków LEGO.

    Mirosława Szeptycka

  • AKCJA ŻONKILE

    24.04.2024

    19 kwietnia 2024 r., obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  w Warszawie po raz kolejny zorganizowało akcję ŻONKILE. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji w  obchody rocznicy. Zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele całej szkoły.  By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie klasy VIII własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później przekazano nauczycielom i uczniom. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cel akcji.

    Uczniowie  uczestniczyli, także w  lekcjach dotyczących historii powstania w getcie warszawskim:
    Uczniowie kl.1-3- poznali opowiadanie "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej
    Uczniowie kl. 4-6- przeczytali opowiadanie Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo
    Uczniowie kl. 7-8- obejrzeli animację opartą na motywach książki Hanny Krall ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”

    Wykorzystane materiały zostały przygotowane przez Muzeum POLIN.

     Paulina Kozieł

     

  • „Z uśmiechem Ci do twarzy” – spotkanie z pisarzem Jackiem Łapińskim

    Jacek Łapiński (skutecznie) przekonywał Uczniów i Uczennice z klasy VII i VII dlaczego warto wybrać nałóg czytelnictwa zamiast innych nałogów. Pogodny pisarz, będący pasjonatem psychologii pozytywnej i rozwoju osobistego, dyskutował z uczniami na zaproponowane przez nich tematy. Chętnie odpowiadał na pytania i skłaniał do refleksji.

    Pisarz podkreślił, że czytanie rozwija naszą kreatywność, pomaga nam zrozumieć i poznawać świat oraz poszerza naszą wiedzę. Daje nam możliwość odwiedzenia miejsc, do których nie możemy fizycznie dotrzeć oraz poznania ludzi, których nigdy nie spotkamy. Czytanie uczy nas empatii i rozwija nasze zdolności do rozumienia i analizowania treści. Dlatego też warto sięgać po książki, które nas zaintrygują i pokażą nam świat z nowej perspektywy. Ponadto czytanie to przyjemność, która pozwala na ucieczkę od rzeczywistości i relaks. Dzięki książkom możecie odreagować stres, rozwijać swoje zainteresowania oraz czerpać inspirację do własnej twórczości. W kontekście Egzaminu ósmoklasisty chęć i umiejętność krytycznego czytania jest niezwykle potrzebna.

    Jeśli się uśmiechacie – jesteś zdrowsi. Jeśli czytacie – jesteś uśmiechnięci i zdrowsi! Dziękujemy Gminnej Bibliotece w Wielkiej Wsi za zorganizowanie spotkania.

    Jacek Łapiński – pisarz, prawnik, przedsiębiorca, pasjonat psychologii pozytywnej, papa (dumny ojciec syna), podróżnik po Polsce, pływak (i mors), piłkarz (rekreacyjnie kopiący piłkę), przyjazny i pogodny.

    Autor książek: „Z uśmiechem Ci do twarzy”, „Dlaczego warto czytać?!” oraz „Jak być lepszym”.

    Strona www autora: jaceklapinski.pl

     

    Kinga Hrabia-Babiuch

    Barbara Mycek

  • Gminny Konkurs Czytelniczy „Na skrzydłach wyobraźni”

    Włoski pisarz Umberto Eco mawiał: „Kto czyta, ten żyje podwójnie”… Moli książkowych w naszej szkole nie brakuje – lubimy czytać, przesiadywać w bibliotece i rozmawiać o książkach. Z przyjemnością Uczniowie i Uczennice z klas IV-VIII wzięli udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Na skrzydłach wyobraźni” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Będkowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła także Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi oraz Gmina Wielka Wieś. Nasz „Dream Team”, wyłoniony w etapie szkolnym, składał się z czterech pasjonatek czytelnictwa – Michalinny Krukar z kl. IV i Marii Cieślik, Marianny Kiecoń oraz Urszuli Stelmach z kl. V.

    Uczestnicy musieli zmierzyć się z licznymi konkurencjami, które nie tylko sprawdzały ich wiedzę oraz umiejętności, ale przede wszystkim wymagały kreatywności. Drużyny rozegrały lekturowe kalambury, odkrywały literackie ciekawostki, wyjaśniały frazeologizmy czy przygotowywały scenki reklamujące wybrane książki. Jesteśmy pełni podziwu dla pomysłowości nauczycielek z Będkowic – bawiłyśmy się, to znaczy uczyłyśmy się wyśmienicie.

    Pożeraczki książek wróciły z nowymi egzemplarzami i z miejscem na podium – III. Gratulujemy! Zalet czytania jest wiele – choćby kształtowanie umiejętności „czytania między wierszami”, „mówienia jak z książki” czy „posiadania lekkiego pióra”… Polecamy.

     

    Kinga Hrabia-Babiuch

  • WIEM, ŻE ZDROWO JEM

    Nowa galeria WIEM, ŻE ZDROWO JEM została dodana do albumu fotograficznego

    Małgorzata Łysek

    19 kwietnia w szkolnej świetlicy odbyły się zajęcia dotyczące prawidłowych nawyków zdrowego stylu życia w tym nawyków żywieniowych. Głównym celem zajęć dotyczących zdrowego odżywiania była edukacja dzieci na temat wartości odżywczych różnych grup produktów spożywczych oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Uczniowie wspólnie stworzyli Piramidę Zdrowego Żywienia. Podczas dyskusji dzieci wypowiedziały się: co to jest zdrowy styl życia, co to znaczy zdrowo się odżywiać, jakie są zasady zdrowego odżywiania, czego unikać w zdrowym odżywianiu, dlaczego warto się zdrowo odżywiać, do czego prowadzi niezdrowe odżywianie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film edukacyjny i wykonali smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Okazało się też, że dzieci lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, dlatego nawet największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Nie zabrakło wielu ciekawych zabaw i ciekawostek związanych z tematyką zajęć.

    Wiedza o zdrowym jedzeniu jest niezwykle ważna, dlatego warto już od najmłodszych lat wprowadzać dzieci w tematykę zdrowego odżywiania. Zdrowy styl życia w tym: prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, właściwa higiena, odpowiednia długość snu są istotnymi czynnikami prawidłowego rozwoju dziecka, jego zdrowia i samopoczucia. 

     

                                                                                                                                                   Małgorzata Łysek

  • „Odnawialni => Niezniszczalni” - warsztaty ekologiczne

    Dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Zielonkiedukatorom z Carbon Footprint Foundation oraz gminie Wielka Wieś 16 kwietnia odbyły się w naszej szkole  warsztaty ekologiczne „Odnawialni => Niezniszczalni”. Zajęcia obejmowały przedszkolaków oraz uczniów z klas I – VIII.  Zainteresowanie było ogromne. Spotkanie rozpoczęło się teoretycznym wprowadzeniem do tematu odnawialnych źródeł energii. Poznaliśmy plusy i minusy ich wykorzystania. Podczas zajęć dzieci i młodzież miała możliwość obejrzenia  ciekawych eksperymentów. Wiemy już jak  innowacyjne rozwiązania mogą zmieniać nasze społeczeństwo i przyczyniać się do ochrony naszej planety.

    Dziękujemy za wspaniałą lekcję fizyki, chemii i przyrody jednocześnie!

    Wierzymy, że ekologia się opłaca, każdemu i wszystkim.

                                                                                                                                                Renata Szlachta

                                                                                                                                                Urszula Babiuch

  • LOGOPEDYCZNE ZAJĘCIA GRUPOWE

    16.04.2024

    Dnia 13.03.2024 r., odbyły się logopedyczne zajęcia grupowe w OP Sówki. Tematem zajęć były urodziny. W trakcie zajęć zostały przeprowadzone gry i zabawy logopedyczne i logorytmiczne dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, aktywizujące procesy mowy i myślenia. Celem zajęć profilaktycznych było m.in. kształtowanie i utrwalanie prawidłowego toru oddechowego, podniesienie sprawność narządów artykulacyjnych, wspomaganie prawidłowego rozwoju mowy. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i z zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia w grupach oraz indywidualnie.

                                                                                                                                                Paulina Kozieł

  • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

    16.04.2024

    Turniej piłki nożnej

     Dnia 15.04.2024 r., odbyły się trzecie, a tym samym ostatnie zajęcia dotyczące projektu włączającego temat  ,,Stacja Integracja’’.  W turnieju udział brali uczniowie klasy II i III oraz uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 6 w Krakowie. Na początku zajęć wspólnie utworzyliśmy krąg integracji, w którym każdy miał przedstawić się, a także zapamiętać najwięcej imion swoich rówieśników. Następnie uczestnicy turnieju przystąpili do rozgrzewki, która składała się m.in., z biegów, skłonów, pajacyków, skrętów tułowia itp. I w końcu wszyscy uczniowie przystąpili do długo wyczekiwanego turnieju. Mecz był pełen emocji, napięcia, a także czystej rywalizacji, i trwał 90 min. Zwycięzcami turnieju okazji się uczniowie ze Szkoły Specjalnej. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na rewanż.

     

                                                                                                                                              Paulina Kozieł

  • ŚWIELICOWY ZIELONY KĄCIK PRZYRODNICZY

    Nowa galeria ŚWIELICOWY ZIELONY KĄCIK PRZYRODNICZY została dodana do albumu fotograficznego

    Małgorzata Łysek

    Wraz z nadejściem wiosny uczniowie ze szkolnej świetlicy postanowili założyć zielony kącik przyrodniczy. Z radością i dużym zaangażowaniem uczniowie sadzili sadzonki kwiatów i siali przygotowane nasiona. W ten sposób dzieci uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów. Zielony kącik przyrody jest dla nich doskonałym miejscem do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji. Celem tego działania było zapoznanie dzieci z potrzebami i wymaganiami roślin, kształtowanie nawyków dbania o rośliny oraz ukazanie prostych prac gospodarczych. 

                                                                                                                                   Małgorzata Łysek


                                                                                                                               

  • Ogólnopolski Konkurs Matematyczno - Informatyczny "InstaLogik" - wyniki

    9 marca odbył się finałowy etap ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego „InstaLogik”.

    Z dumą ogłaszamy, że:

    Michalina Krukar z klasy 4 została Laureatem III miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 4 SP oraz uzyskała najlepszy wynik w gminie Wielka Wieś

    Ewa Mikurda z klasy 8 została Laureatem II miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8 SP oraz uzyskała najlepszy wynik w powiecie krakowskim.

    Dziękujemy Uczennicom za ogromne zaangażowanie i gratulujemy osiągnięć!

                                                                                                                                          Renata Windys

                                                                                                                                          Urszula Babiuch

  • PROJEKTOR - WOLONTARIAT STUDENCKI

    12.04.2024

    Projekty programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości koncentrują się wokół kilku wiodących tematów, które dotyczą m.in. odpowiedzialnego korzystania z Internetu, ekologii a także budowania i utrzymywania relacji społecznych. Poprzez promocję pozytywnych wzorców osobowych program zachęca uczniów do rozwijania swoich zdolności. W czasie kilkugodzinnych warsztatów uczniowie klas V i VI definiowali pojęcie aktywności obywatelskiej, następnie projektowali działania w temacie ochrony planety. Warsztaty  nie tylko uczyły młodych ludzi postawy obywatelskiej, ale też sprzyjały integracji zespołu klasowego.

    Agnieszka Miśkiewicz

  • SPRZĄTANIE NASZEJ GMINY

    Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w VI Akcji Sprzątania Gminy.

     

    Spotkamy się 13 kwietnia, aby w duchu naszego tegorocznego hasła „Wspólne sprzątanie to nasze Gminne wyzwanie posprzątać najbliższą okolicę i pokazać, że razem możemy więcej!

     

    Koordynatorami i wsparcie w ramach Akcji w poszczególnych miejscowościach oferują Sołtysi/Radni/OSP/Szkoły

     

    Biały Kościół – start godz. 10.00, z parkingu przy Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi GOKIS, ul. Królowej Jadwigi 4.

    Serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców do udziału w akcji :) Renata Windys

     

  • WIOSNA W KLASIE IV czyli - PRZESADZAMY :)

    5 kwietnia 2024 w ramach wspólnego projektu z zakresu wychowania, techniki i przyrody uczniowie klasy IV uczyli się dbać o rośliny doniczkowe, zapewniać im właściwe warunki i estetycznie eksponować w sali lekcyjnej.

    Młodzież przesadzała przyniesione z domu rośliny, które po zabiegach pielęgnacyjnych udekorowały salę lekcyjną czwartoklasistów.

     

    Karolina Krawczyk- Hrabia

    Mirosława Szeptycka

    Barbara Mycek

  • Musical „Kopernik” w Operze Krakowskiej

    Mikołaj Kopernik wielkim astronomem był. Urodził się w 1473 roku w Toruniu. Zmarł w 1543 roku w Fromborku. Zasłynął jako astronom, matematyk, lekarz, ekonomista i prawnik. Autor rewolucyjnej teorii heliocentrycznej zawartej w rozprawie „De revolutionibus orbium coelestium”. W musicalu poznajemy go jako wewnętrznie skonfliktowanego mężczyznę, pokornego żaka, pracowitego kanonika, niedoszłego kochanka Anny Schilling, dworzanina Zygmunta Starego, skromnego, a jednocześnie przełomowego naukowca, który skrupulatnie obserwował niebo. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” – choć Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność oraz pasja, nie są dziś powszechnie znane, stąd pomysł na musical, który na chwilę Kopernika „zdejmuje z cokołu”.

    Uczniowie i Uczennice klas VI, VII i VIII 5 kwietnia 2024 roku zasiedli na widowni słynnej Opery Krakowskiej i z pełną uwagą obejrzeli musical „Kopernik”. Przed przedstawieniem przywitał nas sam Piotr Sułkowski, Dyrektor Opery Krakowskiej. Taniec, balet, piosenka, światło, ruchoma scena, wspaniała orkiestra na żywo – to wszystko złożyło się na ten niezwykły spektakl muzyczny,  który z pewnością można nazwać „ucztą dla ciała i ducha”. Żywa lekcja historii, języka polskiego, geografii, muzyki, a nawet plastyki z pewnością utkwi w pamięci młodych. Po przedstawieniu obejrzeliśmy film, który przybliżał kulisy powstawania musicalu oraz mieliśmy możliwość krótkiej rozmowy z twórcami.

    Podobało się wiele – z opinii naszych podopiecznych wiemy, że zachwyciła ich scenografia, protagonista Kopernik, który jawi się jako współczesny „outsider”, postać narratora Jana Dantyszka i Stańczyka, który poruszał lalką Kopernika, historyczne elementy (walka z Krzyżakami, rozłam w kościele), humor i wiele innych. Miejmy nadzieję, że to zachęci młodych do częstszych wizyt w takich miejscach.

    Jesteśmy również dumni, że w orkiestrze Opery Krakowskiej od lat występuje nasz nauczyciel muzyki – Pan Jarosław Janecki, który przed musicalem przywitał się z nami i zwrócił uwagę na to, w jaki sposób należy zachowywać się w operze oraz czego możemy się spodziewać.

    Składamy wyrazy wdzięczności za możliwość wyjazdu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Mogliśmy się poczuć jak na widowni filmowego Broadwayu czy West Endu – polska scena również potrafi zorganizować „międzygwiezdne” show!

     Kinga Hrabia-Babiuch

    Agnieszka Bałys-Miśkiewicz

    Joanna Luks

    Urszula Kubisiowska

     

     

     

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

    Uczniowie i Uczennice klas VI, VII, VIII, dzięki projektowi Małopolskiej Organizacji Turystycznej, 5 kwietnia 2024 roku zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – instytucja kultury Województwa Małopolskiego - jest nie tylko skarbcem historii, ale także miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania i czerpania z bogatej tradycji lotniczej Małopolski, Polski, Europy i świata.

    Samoloty, śmigłowce, szybowce z czasów Wielkiej Wojny i II wojny światowej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nasz przewodnik opowiadał nie tylko o historii i technice, ale umiejętnie wprowadzał ciekawostki dotyczące kobiet w lotnictwie, podróży papieskich Jana Pawła II, praw grawitacji i wiele innych. Podsumowaniem spotkania było sklejanie modeli samolotów. Dziękujemy!

    Kinga Hrabia-Babiuch

    Joanna Luks

    Urszula Kubisiowska

    Agnieszka Bałys-Miśkiewicz

     

     

  • Wiosenna dyskoteka

    Bawić to my się w szkole bardzo lubimy!

    4 kwietnia odbyła się wiosenna dyskoteka dla wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VIII. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:30 i trwała do 18:30. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Uczniowski. Rolę didżeja pełnił Mikołaj Konatowicz z pomocą Jakuba Prochala oraz Kacpra Hajduka. Nasi uczniowie potrzebowali chwili, by poddać się tanecznym pląsom. Dość szybko jednak do tańczących dołączali kolejni uczniowie. Nie zabrakło również wspólnie odtańczonej belgijki – tańca, który podbił nasze serca.

    Impreza udała się. Wiosenny nastrój na dobre zawitał w naszej szkole. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.  

                                                                                                                                           Karolina Krawczyk - Hrabia

                                                                                                                                           Tomasz Dudek

                                                                                                                                           Kinga Hrabia - Babiuch

                                                                                                                                           Joanna Luks

                                                                                                                                           Urszula Babiuch

  • Dzień Tęczy -OP " Żabki"

    Nowa galeria Dzień Tęczy -OP " Żabki" została dodana do albumu fotograficznego

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im.św.Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • 012 4191918

Galeria zdjęć